Tutaj jesteś

Czym jest tundra?

7 marca, 2024 Turystyka gdzie występuje tundra

Co to jest tundra? Jest to bezdrzewna formacja roślinna. Charakteryzuje niskimi temperaturami, ubogą szatą roślinną i stale zmarzniętym podglebiem. Jednak gdzie występuje tundra? Znaleźć ją można na półkuli północnej, w strefie arktycznej i subarktycznej.

Co to jest tundra?

Tundra to formacja roślinna, który występuje na obszarach o niskich temperaturach i krótkim okresie wegetacyjnym. Charakteryzuje się brakiem drzew oraz występowaniem roślinności niskiej, jak mchy, porosty i trawy. Gleby na obszarach tundry są zazwyczaj płytkie, a ich podglebie jest przymarznięte. Ogranicza rozwój roślin. Ponieważ warunki do życia w tundrze są dość trudne, jest to jeden z najmniej zamieszkanych obszarów na Ziemi.

Rodzaje tundry

Rodzaj tej formacji roślinnej zależy od tego gdzie występuje tundra. Oto jej odmiany, które się wyróżnia:

Tundra arktyczna

Gdzie występuje tundra arktyczna zwana też pustynią polarną? Na obszarach otaczających biegun północny, a zatem chociażby w pewnych częściach Grenlandii, Archipelagu Arktycznego czy Arktyce. Jej cecha charakterystyczna to krótki okres wegetacyjny. Trwa on zaledwie kilka tygodni w ciągu roku. Dodatkowo roślinność jest niska. Składają się na nią głównie mchy, porosty i niewielkie krzewinki. Dostosowały się one do surowych warunków klimatycznych.

Tundra krzewinkowa

Obszar o stosunkowo łagodnym jak na tundrę klimacie. Znajduje się pod wpływem oceanicznym. Wyróżnia się w niej trzy warstwy: wyższą (wyższe krzewinki), środkową (niższe krzewinki i rośliny zielone) i dolną (mchy i porosty).

Tundra mszysto-porostowa

Tundra ta tworzona jest głownie przez mchy i porosty. W wilgotnych miejscach dominują mchy, z kolei w miejscach suchych i piaszczystych – porosty. Sąsiaduje ona z pustyniami polarnymi. Ze względu na uwodnienie gleby w strefie tundry mszysto-porostowej znajduje się wiele torfowisk (choć warstwa torfu nie jest zbyt głęboka)

Lasotundra

Właściwie jest strefą przejściową między tundrą a tajgą. W jej obrębie znajduje się granica drzew. Im dalej na północ tym drzew jest mniej i ostatecznie przechodzi ona w tundrę tzw. krzewiastą a później krzewinkową. Lasotundrę znaleźć można w m.in. Finlandii, Alasce i Kanadzie.

Charakterystyczne cechy tundry

Jedną z charakterystycznych cech tundry jest tzw. permafrost, czyli wieczna zmarzlina. Pokrywa ona większość obszarów tundry. Jest to warstwa gleby lub skał, która przez cały rok się nie topi. Utrudnia to rozwój roślinności. Ponadto, tundra jest także miejscem, gdzie występują liczne zwierzęta, takie jak renifery, ptaki, lisy polarne czy niedźwiedzie polarne.

Ekosystem tundry

Ekosystem tundry jest niezwykle delikatny i podatny na zmiany klimatyczne. Rośliny i zwierzęta dostosowały się do występujących tam surowych warunków życia. Przez to są one bardzo wrażliwe na zmiany temperatury czy opadów. Jednakże, tundra ma także swoją rolę w przetrwaniu wielu gatunków, które specjalizują się w życiu w ekstremalnych warunkach.

Co to jest tundra – podsumowanie

Tundra to bezdrzewna formacja roślinna. Jej cechy charakterystyczne to: niskie temperatury, uboga szata roślinna i stale zamarznięte podglebie. Rodzaj tundry zależy od jej lokalizacji. A zatem gdzie występuje tundra? Przykładowo tundra arktyczna występuje wokół bieguna północnego. Ekosystem tundry jest delikatny i podatny na zmiany klimatyczne, ale odgrywa istotną rolę w przetrwaniu wielu gatunków, które przystosowały się do życia w ekstremalnych warunkach.

Redakcja edunauka.pl

Redakcja edunauka.pl to grupa pasjonatów z świata wiedzy. W naszych artykułach znajdziesz wartościowe informacje, które przydadzą Ci się podczas zgłębiania świata naukowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?