Tutaj jesteś

Odkrywając tajemnice: najbogatsze państwa Afryki

18 kwietnia, 2024 Turystyka najbogatsze państwa afryki

Afryka to kontynent o bogatej historii i kulturze. Kryją się na nim także ekonomiczne skarby. Wśród nich znajdują się najbogatsze państwa Afryki, które zadziwiają swoją dynamiką rozwoju i potencjałem. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jakie kraje cieszą się największym bogactwem!

Afryka – kontynent różnorodności

Afryka bardzo często kojarzy się z pustynią i biedą. Jest to jednak całkowicie błędne skojarzenie! Afryka to kontynent o naprawdę zróżnicowanej przyrodzie i ukształtowaniu. Od charakterystycznych pustyń przez uprawne pola do lasów deszczowych. To wszystko można znaleźć na tym kontynencie! Podobnie sytuacje ekonomiczne kilkudziesięciu krajów które na nim leżą, również znacząco się od siebie różnią. A zatem jakie są najbogatsze państwa Afryki?

Jak określić najbogatsze państwo?

Przed rozpoczęciem rozważań nad odpowiedzią na pytanie “jakie są najbogatsze państwa Afryki?” warto zastanowić się, co tak właściwie decyduje o zamożności państwa. Ważne jest też zaznaczenie, że zamożność państwa można rozważać w kwestii zarówno całego państwa jak i średniego przeliczenia na mieszkańca. Wskaźniki (takie jak np. PKB per capita) są często przeliczane na mieszkańca (lub np. tysiąc mieszkańców). Z kolei zasoby naturalne czy majątek państwa istnieją oczywiście dla całego kraju. Dlatego też nie można odpowiedzieć jednolicie, które konkretnie państwo jest w Afryce najbogatsze. Można jednak wyróżnić te, które znalazłyby się wysoko w rankingu.

Najbogatsze państwa Afryki – co je wyróżnia?

Wiesz już, że nie da się jednoznacznie wskazać najbogatszego państwa Afryki. Można jednak wskazać te, które np. posiadają więcej zasobów czy wyższe wskaźniki typu PKB per capita. Oto kilka z krajów, które można by zaliczyć do najbogatszych państw kontynentu afrykańskiego, oraz powody, które pozwoliły im wybić się ekonomicznie na tle innych państw:

Południowa Afryka:

Południowa Afryka, a oficjalnie Republika Południowej Afryki jest znana z różnorodności etnicznej i krajobrazów. Wyróżnia się także bogactwem gospodarczym. Dzięki złożom surowców takich jak złoto, diamenty czy platyna, jest jednym z liderów gospodarczych kontynentu. Wydobycie tych kruszców gwarantuje też RPA znaczącą pozycję na świecie. Kraj ten posiada również znaczące zasoby węgla kamiennego. Co ciekawe, Południowa Afryka to także jeden z największych producentów wina na świecie!

Egipt

Egipt to kraj o bogatej historii i dziedzictwie. Nie przestaje on zadziwiać swoim rozwojem gospodarczym. Dzięki strategicznemu położeniu i wysoko rozwiniętemu sektorowi turystycznemu, Egipt pozostaje jednym z najbogatszych państw Afryki.

Seszele

To niepozorne państwo posiada najwyższy wskaźnik PKB per capita na całym kontynencie. Jest to kraj wyspiarski, złożony z zachwycających swym widokiem wysepek. Nic więc dziwnego, że większość dochodów tego państwa pochodzi z turystyki. Dodatkowo, większość mieszkańców zatrudniona jest w usługach co jest charakterystyczne dla wysoko rozwiniętych i zamożnych państw.

Mauritius

Mauritius to kolejny wyspiarski kraj. Kusi swoim egzotycznym urokiem i ekonomicznym potencjałem. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, to państwo ma wiele do zaoferowania. Mauritius znane jest głównie jako raj turystyczny. Zaskakuje swoją gospodarką opartą na sektorach takich jak turystyka, przemysł tekstylny oraz produkcja cukru.

Libia

Libia to kraj położony na północnym wybrzeżu Afryki. Zyskała międzynarodową uwagę ze względu na swoje zasoby ropy naftowej, która pozostaje głównym towarem eksportowym tego kraju. Państwo to posiada ogromny potencjał ekonomiczny. Mimo niestabilności politycznej i konfliktów wewnętrznych PKB per capita w tym kraju jest jednym z najwyższych w Afryce. 

Podsumowanie

Podróżując przez najbogatsze państwa Afryki, nie sposób nie zauważyć bogactwa różnorodności tego kontynentu. Każdy z wymienionych wyżej krajów ma swoje wyjątkowe cechy i potencjał. Odkrywanie tajemnic najzamożniejszych państw Afryki to podróż przez ekonomiczne (i nie tylko) cuda tego kontynentu.

Redakcja edunauka.pl

Redakcja edunauka.pl to grupa pasjonatów z świata wiedzy. W naszych artykułach znajdziesz wartościowe informacje, które przydadzą Ci się podczas zgłębiania świata naukowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ile trwa lot na Bali z Polski