Tutaj jesteś

Punkty ECTS – co to?

22 kwietnia, 2024 Nauka punkty ects co to

Punkty ECTS to pojęcie, które często wspominane jest chociażby na uczelniach wyższych. Mówi się o nich na przykład w kontekście punktów zbieranych za dane przedmioty, a także przy obliczaniu średnich ocen. Jednak dokładne znaczenie punktów ECTS jest często niejasne. Co to takiego? Jakie właściwie mają znaczenie? Przeczytaj poniższy artykuł i nareszcie poznaj odpowiedź na pytanie: punkty ECTS – co to?

Punkty ECTS co to właściwie jest?

Punkty ECTS (European Credit Transfer and Accumulation System) to jednostka miary używana w europejskim systemie szkolnictwa wyższego. Są jego nieodłącznym elementem. Ich nazwa oznacza mniej więcej “Europejski System Transferu i Akumulacji Punktów”. Służą one do określenia obciążenia pracy studenta wymaganego do zaliczenia danego przedmiotu lub kursu. Warto zauważyć, że choć system punktów ECTS jest standardem stosowanym w europejskim szkolnictwie wyższym, nie jest to jedyny taki system. Uczelnie zagraniczne (chociażby w Stanach Zjednoczonych) stosują podobne sposoby punktowania przedmiotów i kursów.

 Jak działa system punktów ECTS?

W skrócie, im więcej pracy musi włożyć student w dany przedmiot czy kurs, tym więcej punktów ECTS on posiada. Typowo, jeden punkt ECTS odpowiada 25 godzinom pracy. Wlicza się w to zarówno zajęcia na uczelni (np. wykłady czy ćwiczenia w laboratorium), jak i samodzielna pracę (np. przygotowanie do zajęć, prace domowe i naukę do egzaminów). Pamiętaj, że ilość punktów przypisywana danym przedmiotom nie bierze się znikąd. Warto poświęcić zaplanowany przez nie czas na naukę. Pomoże ci to rozwinąć swoje umiejętności, poszerzyć wiedzę i podnieść kompetencje. W dłuższej perspektywie przyniesie to najlepsze efekty w karierze zawodowej i osobistym rozwoju.

Dlaczego punkty ECTS są ważne?

Punkty ECTS są powszechnie używane w szkolnictwie wyższym w Unii Europejskiej. Kraje spoza UE również używają podobnych systemów. Stosowanie takich ujednoliconych systemów jest istotne z wielu różnych powodów. Oto kilka z nich:

Porównywanie osiągnięć edukacyjnych

System punktów ECTS umożliwia porównywanie osiągnięć edukacyjnych między studentami z różnych instytucji i krajów.

Ułatwienia w mobilności między uczelniami

Punkty ECTS znacząco ułatwiają studentom mobilność (np. wymiany międzyuczelniane czy zmiany uczelni) poprzez uznawanie osiągnięć edukacyjnych zdobytych w innych instytucjach, a także za granicą.

Planowanie studiów

Punkty ECTS mają szczególne znaczenie w przypadku samodzielnego ustalania planu studiów. Znacząco ułatwiają wtedy planowanie i organizację studiów, a także wybór przedmiotów. 

Waga przedmiotów

Punkty ECTS są na wielu uczelniach używane jako waga przedmiotu i używane przy obliczaniu średnich ważonych. Wtedy też przedmioty, którym przypisana była większa ilość punktów mają większy wpływ na średnią z semestru czy roku.

Jak zdobywać punkty ECTS?

Znasz już odpowiedź na pytanie “punkty ECTS co to?”. Wiesz też, dlaczego są one tak ważne, Teraz pozostaje pytanie, jak je zdobywać? Aby zdobyć punkty ECTS, studenci muszą zaliczać przedmioty, na które są zapisani. Tym przedmiotom przypisane są dane ilości punktów, które zdobywa się po pomyślnym zdaniu przedmiotu. A jak zdać dany przedmiot? Zależy to od prowadzącego, jednak w praktyce powinno się:

  • Regularnie uczestniczyć w zajęciach
  • Aktywnie uczestniczyć w dyskusjach i zadaniach
  • Przygotowywać się do egzaminów lub innych form sprawdzianu wiedzy
  • Wykonywać prace domowe i projekty
  • Pisać referaty lub prace semestralne

Podsumowanie

Teraz znasz już odpowiedź na pytanie “punkty ECTS co to?”. Wiesz, że są one jednostką, która określa ilość godzin jakie powinny być poświęcone na naukę danego przedmiotu. Punkty ECTS są nieodłącznym elementem życia każdego europejskiego studenta. Uczelnie zagraniczne również często używają podobnych systemów. Znajomość zasad ich funkcjonowania oraz aktywne dążenie do ich zdobywania może znacząco wpłynąć na karierę akademicką. Dlatego warto zrozumieć, jak działa ten system i jak możesz go wykorzystać, aby osiągnąć sukces w świecie edukacji, a później pracy. Pamiętaj jednak, że punkty ECTS to tylko jedna z wielu miar osiągnięć i kompetencji. Ostatecznie, kluczem do sukcesu nie jest tylko zdobycie jak największej liczby punktów, ale także rozwój umiejętności i zdobywanie wiedzy. Dlatego też, nie warto wybierać przedmiotów, które mają jedynie dodać ci punktów ECTS. Lepiej skupić się na tych, które cię interesują, a wiedza na nich zdobyta będzie ci potrzebna w przyszłym życiu zawodowym.

Redakcja edunauka.pl

Redakcja edunauka.pl to grupa pasjonatów z świata wiedzy. W naszych artykułach znajdziesz wartościowe informacje, które przydadzą Ci się podczas zgłębiania świata naukowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez internet