Tutaj jesteś

Karma bytowa dla psa – czym jest?

27 czerwca, 2024 Poradnik Karma bytowa dla psa


Odpowiednie żywienie psa to takie, które odpowiada jego potrzebom gatunkowym. Właściwie dobrana dieta ma duże znaczenie dla zachowania zdrowia pupila. Czasem jednak wybór odpowiedniej karmy może sprawiać problemy, zwłaszcza biorąc pod uwagę mnogość dostępnych opcji.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest karma bytowa,

 • czym karma bytowa różni się od weterynaryjnej,

 • gdzie kupić wysokiej jakości karmę bytową.

Czym jest karma bytowa?

Karma bytowa dla psa to pełnoporcjowa karma przeznaczona do podawania zdrowemu zwierzęciu. W zależności od wieku i rasy psa zawiera ona odpowiednią ilość składników odżywczych i kalorii, tak, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie zwierzaka na nie. Karma bytowa ma więc za zadanie zapewnić podstawowe potrzeby żywieniowe psa, u którego nie stwierdzono dolegliwości dietozależnych.

Karma bytowa dobrej jakości pomoże zachować organizm pupila w dobrej kondycji, zadba o stan jego sierści, skóry i pazurów, a także pozwoli utrzymać prawidłową masę ciała. W przypadku szczeniąt karma bytowa zawiera składniki wspierające jego szybki wzrost i rozwój.

Odkryj karmy bytowe w sklepie Vet Expert!

Karma bytowa różni się od weterynaryjnej tym, że jej skład nie jest dopasowany do specjalnych potrzeb żywieniowych chorego czworonoga. Przykładowo karmy dla psów z chorą wątrobą są tak skomponowane, by ograniczały odkładanie się miedzi w wątrobie oraz są lekkostrawne, by w ten sposób odciążać ten organ. Z kolei karmy dla psów z chorymi nerkami pomagają utrzymywać niski poziom mocznika i kreatyniny, zawierają ograniczoną ilość fosforu i kwasów Omega-6, a zwiększoną ilość kwasów Omega-3.

Skład karmy bytowej nie jest ukierunkowany na żadną dolegliwość, alergie pokarmowe czy inne ograniczenia. Jest raczej uniwersalny i ma za zadanie kompleksowo odżywić zdrowego psa i dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Dlaczego warto wybrać karmę bytową?

Dobra karma bytowa to ważny sposób na wsparcie kondycji swojego pupila, zmniejszenie ryzyka wystąpienia pewnych schorzeń dietozależnych lub spowolnienia rozwoju dolegliwości, co do których są predyspozycje wynikające z różnych uwarunkowań, na przykład rasy.

Szukając najlepszej karmy bytowej dla swojego psa, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszy jest oczywiście skład. Dieta psa powinna opierać się przede wszystkim na wysokiej jakości mięsie i to ono powinno znajdować się na początku listy składników karmy. Nie powinny się w niej znaleźć składniki o niejasnym pochodzeniu, konserwanty, sztuczne barwniki, wypełniacze i polepszacze smaku, w tym cukier. Są to składniki, które w żaden sposób nie poprawiają wartości odżywczej karmy, a wręcz mogą zaszkodzić psu.

Inne kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze karmy bytowej to:

 • odpowiedni stosunek tłuszczu do białka,

 • średnia lub niska zawartość węglowodanów i źródeł białka roślinnego,

 • optymalna zawartość białka pochodzenia zwierzęcego,

 • dodatek źródeł kwasów Omega-3 (np. olej z łososia)

 • rozmiar i wiek psa – inne potrzeby ma szczenię, inne psy dorosłe ras małych lub dużych.

Szukając odpowiedniej karmy bytowej dla szczeniaka, sprawdź, czy zawiera ona:

 • kwas DHA – wspiera rozwój mózgu oraz narządu wzroku u szczeniąt,

 • Fruktooligosachardy (FOS) – poprawiają konsystencję kału i ograniczają wzdęcia,

 • Mannanoligosacharydy (MOS) – wspomagają pracę przewodu pokarmowego, zabezpieczając go przed szkodliwymi drobnoustrojami.

Gdzie kupić karmę bytową?

Zakup pełnoporcjowej karmy bytowej dla czworonoga może stanowić wyzwanie, biorąc pod uwagę ilość różnych karm suchych i mokrych dostępnych w sklepach. Wiele z nich niestety nie dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych oraz zawiera wątpliwej jakości dodatki.

Jeżeli więc zależy Ci na znalezieniu karmy bytowej o pewnym składzie, zwróć uwagę na markę RAW PALEO. To karmy odznaczające się prostymi recepturami, wysoką zawartością mięsa i dużą smakowitością. Stworzono je z myślą o naturalnych potrzebach zdrowych psów różnych ras, zarówno młodych, jak i dorosłych. Znajdziesz je w ofercie VET EXPERT.

Artykuł sponsorowany

Redakcja edunauka.pl

Redakcja edunauka.pl to grupa pasjonatów z świata wiedzy. W naszych artykułach znajdziesz wartościowe informacje, które przydadzą Ci się podczas zgłębiania świata naukowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

wymienniki ciepła