Tutaj jesteś

Jak działają wymienniki ciepła w twoim aucie?

21 marca, 2024 Poradnik wymienniki ciepła


Pojęcie wymienniki ciepła jest pojęciem bardzo ogólnym i odnosi się do wielu urządzeń z różnych dziedzin techniki i życia codziennego. Są to bowiem wszelkiego rodzaju urządzenia, które zgodnie z tym, co podpowiada ich nazwa, przenoszą ciepło z jednego miejsca w drugie. W przypadku samochodów osobowych możemy mówić o przynajmniej kilku urządzeniach, które można określić tym mianem.

Najbardziej powszechnym i najlepiej rozpoznawalnym wymiennikiem ciepła w samochodzie jest po prostu chłodnica. Odpowiada ona bowiem za przejmowanie ciepła z układu chłodzenia i odprowadzanie do atmosfery. Jest to możliwe dzięki dwóm faktom: temu, że w układzie chłodzenia krąży płyn chłodzący oraz temu, że chłodnica jest zbudowana tak, aby jej powierzchnia była maksymalnie duża i jak najlepiej odprowadzała ciepło. Krążący po układzie płyn chłodzący rozgrzewa się w kontakcie z gorącymi częściami w silniku, a następnie trafia do chłodnicy zbudowanej z aluminium o dobrych właściwościach termicznych. Duża powierzchnia chłodnicy sprawia, że temperatura łatwo z niej się uwalnia i przenosi do otaczającego chłodnicę powietrza, które następnie jest wywiewane przez pęd powietrza wywołany przez ruch samochodu lub rozpędzony wentylator.

Innym, znacznie mniej oczywistym przykładem wymiennika ciepła jest wyposażony w radiator rezystor. Ten półprzewodnikowy element w trakcie pracy rozgrzewa się w wyniku przepływającego przez niego prądu. W ekstremalnych przypadkach taki rezystor może rozgrzać się do bardzo wysokich temperatur co niesie ze sobą ryzyko wywołania pożaru lub jeśli sytuacja nie będzie aż tak dramatyczna, to przynajmniej wpłynie to na jego żywotność w negatywny sposób. Dlatego na najważniejszych rezystorach w silniku montuje się zbudowane najczęściej z aluminium radiatory, które odbierają ciepło z rezystora i promieniują je na zewnątrz.

Materiał zewnętrzny

Redakcja edunauka.pl

Redakcja edunauka.pl to grupa pasjonatów z świata wiedzy. W naszych artykułach znajdziesz wartościowe informacje, które przydadzą Ci się podczas zgłębiania świata naukowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Korzyści z zakupów w sklepie Nature's Sunshine