Tutaj jesteś

Czy tabletki na kleszcze dla kota są skuteczną alternatywą dla innych metod ochrony przed pasożytami?

23 maja, 2024 Zwierzęta Czy tabletki na kleszcze dla kota są skuteczną alternatywą dla innych metod ochrony przed pasożytami

Tabletka na pchły i kleszcze dla kota to stosunkowo nowość na rynku preparatów przeciwkleszczowych. Choć wielu opiekunów poszukuje sposobów na radzenie sobie z pasożytami zewnętrznymi u swoich czworonogów, tabletki często budzą w nich obawę. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy tabletka dla kota na kleszcze jest dobrą alternatywą dla innych preparatów dostępnych na rynku?

Sprawdź też:

Tabletka przeciw kleszczom dla kota zamiast obroży

Najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z pasożytami zewnętrznymi u kotów jest obroża przeciwkleszczowa. Niestety, rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Wiele kotów ma problem, by tolerować obecność obroży na swojej szyi. Dodatkowo, u szczególnie ciekawskich i wszędobylskich czworonogów łatwo może dojść do zahaczenia podczas przeciskania się w ciasnych miejscach. O ile dobre obroże posiadają odpowiednie zabezpieczenia, często należy liczyć się z ryzykiem poluzowania lub zgubienia obroży przeciwkleszczowej. Poluzowana obroża nie spełnia prawidłowo swojej funkcji i może narażać pupila na ugryzienia przez pasożyty.

Tabletki na kleszcze dla kotów pozwalają nam łatwo pozbyć się wszelkich obaw, co do ciągłości ochrony. Nie musimy martwić się, czy wszystko przylega tak, jak powinno, a kot podczas eskapady nie zgubi obroży ochronnej. Podając tabletkę możemy spać spokojnie przez miesiąc, mając pewność, że nasz futrzak jest prawidłowo zabezpieczony.

Czy tabletka na kleszcze dla kota jest trudna do podania?

Wszyscy miłośnicy kotów zdają sobie sprawę z tego, jakie akrobacje potrafi wywinąć nasz domowy mruczek, gdy musimy podać mu lekarstwo. Jedną z największych obaw związanych z tabletkami przeciw pchłom i kleszczom dla kotów jest właśnie to, czy podanie preparatu nie skończy się wojną domową. Na szczęście producenci tabletek przeciwkleszczowych doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wygląda rzeczywistość z kotem pod jednym dachem.

Na rynku dostępne są specjalne tabletki na pchły i kleszcze dla kotów, które posiadają specjalne dodatki smakowe. Delikatny aromat i posmak wanilii sprawia, że mruczki chętnie zjadają lekarstwo w formie przysmaku, a właściciel nie musi wysilać się w próbie podania zwierzakowi preparatu. Co więcej, aby mieć pewność, że to się sprawdza, producent wykonał odpowiednie testy smakowitości na grupie kotów. Wszystkie zwierzęta biorące udział w badaniu zjadły tabletkę przeciw pchłom i kleszczom ze smakiem. Warto zwrócić na ten fakt uwagę przy wyborze odpowiedniego preparatu, by uniknąć problemów z podaniem.

Czy tabletki na kleszcze chronią przed chorobami odkleszczowymi?

Tabletki na kleszcze dla kotów mają na celu skuteczne eliminowanie pasożytów, co w konsekwencji minimalizuje ryzyko zarażenia chorobami odkleszczowymi, takimi jak borelioza i babeszjoza. Działanie tabletek polega na tym, że substancje aktywne zawarte w preparacie dostają się do krwiobiegu kota, a następnie do organizmu kleszcza w momencie, gdy ten zaczyna żerować. Dzięki temu kleszcz jest zabijany w krótkim czasie po ukąszeniu, zanim zdąży przenieść patogeny do organizmu zwierzęcia.

Jednakże, warto pamiętać, że aby doszło do przeniesienia choroby, kleszcz musi żerować przez określony czas. W przypadku boreliozy, jest to zazwyczaj około 24 godzin, a w przypadku babeszjozy czas ten może być nawet dłuższy. Tabletki na kleszcze działają w ten sposób, że zabijają pasożyta na tyle szybko, by znacznie zredukować ryzyko zarażenia. Mimo to, minimalne ryzyko zawsze istnieje, ponieważ kleszcz musi zacząć żerować, aby przyjąć środek zawarty w krwi kota.

Artykuł sponsorowany

Redakcja edunauka.pl

Redakcja edunauka.pl to grupa pasjonatów z świata wiedzy. W naszych artykułach znajdziesz wartościowe informacje, które przydadzą Ci się podczas zgłębiania świata naukowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Biały pies pasterski – poznaj jego rasę