Tutaj jesteś

Sezon na kleszcze – jak i kiedy zabezpieczać swojego pupila?

22 maja, 2024 Zwierzęta Sezon na kleszcze


Co roku, gdy tylko zaczyna się wiosna, rozpoczynają się dywagacje na temat kleszczy i ochrony przed nimi. Groźne choroby odkleszczowe takie jak babeszjoza, anaplazmoza, borelioza czy kleszczowe wirusowe zapalenie mózgu skutecznie motywują większość opiekunów do zabezpieczania swoich pupili. Kiedy należy stosować preparaty przeciw kleszczom? Jak wygląda aktywność tych pasożytów w ciągu roku? W jaki sposób najlepiej zabezpieczyć swojego pupila?

Sezon na kleszcze – aktywność pasożytów w ciągu roku

Wiele osób zastanawia się, kiedy zaczyna się sezon na kleszcze, by móc odpowiednio wcześnie zabezpieczyć swojego czworonoga. Niestety, mamy dla nich złą informację – w obecnych warunkach klimatycznych, jakie panują w naszym kraju, nie możemy mówić o czymś takim jak „sezon na kleszcze”. Pasożyty te rozpoczynają żerowanie już wówczas, gdy termometry pokazują 4,5 stopnia Celsjusza. W praktyce oznacza to, że przy obecnych, łagodnych zimach, możemy spotkać kleszcze na spacerze nawet w lutym! Dlatego też warto przez cały rok być gotowym i zabezpieczać swojego pupila przed kleszczami przez 365 dni w roku.

Jeśli chodzi o największą aktywność tych pasożytów, przypada ona na miesiące wiosenne i jesienne. Kleszcze wiosną najbardziej aktywne są w okolicach kwietnia-maja, gdy warunki są dla nich najbardziej optymalne. Umiarkowana temperatura, wysoka wilgotność oraz obecność zacienionych miejsc to warunki wprost idealne dla rozmnażania się i żerowania tych pasożytów. Nie bez powodu też największą aktywność kleszczy można zaobserwować rano, w okolicach godzin 8-10, a następnie dopiero po południu, w okolicach godzin 17-19.

Obroża na kleszcze – jak zabezpieczyć pupila przed kleszczami?

Ze względu na możliwość spotkania żerujących kleszczy, nie warto ograniczać ochrony czworonoga wyłącznie do miesięcy wiosennych i jesiennych. Dobrze jest zainwestować w środki profilaktyczne, które pozwolą chronić naszego czworonoga przez cały rok. Jedną z najbardziej popularnych form ochrony przed pasożytami zewnętrznymi są obroże przeciwkleszczowe. Ich największą zaletą jest bardzo długi okres ochronny – w  przeciwieństwie do preparatów spot-on czy tabletek, obroża na kleszcze jest w stanie zapewnić ochronę przed pasożytami przez okres kilku miesięcy, a nawet pół roku. Dzięki temu nie musimy co miesiąc pamiętać o podaniu preparatu, a wystarczy, że raz na kilka miesięcy zamówimy obrożę w sklepie. W ten sposób łatwo możemy zapewnić ochronę przeciwkleszczową dla psiaka przez cały rok.

Jak działa obroża na kleszcze? To dość proste. Dobrej jakości obroża nasączona jest substancją czynną, która uwalnia się stopniowo. Po założeniu na szyję psa w taki sposób, by dobrze przylegała do skóry, obroża zaczyna uwalniać związki czynne, rozprowadzając je warstwie skórnej oraz sierści zwierzęcia. Dzięki temu kleszcz, gdy tylko wejdzie w kontakt ze skórą naszego pupila, dostaje dawkę trucizny, która paraliżuje jego układ nerwowy, a następnie doprowadza do jego śmierci.

Krople na kleszcze – jak działają?

Inną formą ochrony przed kleszczami są preparaty spot on w formie kropli, które dawkuje się na kark psa. Okres ochronny przed kleszczami w przypadku kropli wynosi cztery tygodnie, a metoda działania jest podobna jak w przypadku obroży. Substancja czynna z preparatu wnika w warstwę skórną, tworząc swego rodzaju filtr ochronny, dzięki któremu pasożyt po wejściu w kontakt z czworonogiem doznaje paraliżu i w krótkim czasie umiera.

Dawkę kropli należy dostosować do wagi pupila. Sprzedawane są w różnych wariantach, zarówno dla psów miniaturowych, średnich, dużych i olbrzymich. Stanowią skuteczną i wygodną formę ochrony zwłaszcza w przypadku psów z dłuższą sierścią, u których często ciężko dopasować obrożę w taki sposób, by miała stały kontakt ze skórą.

Artykuł sponsorowany

Redakcja edunauka.pl

Redakcja edunauka.pl to grupa pasjonatów z świata wiedzy. W naszych artykułach znajdziesz wartościowe informacje, które przydadzą Ci się podczas zgłębiania świata naukowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?