Tutaj jesteś

Traumatologia – diagnostyka i leczenie

18 października, 2023 Nauka Traumatologia diagnostyka i leczenie

Traumatologia, czyli inaczej chirurgia urazowa, to jedna z dziedzin medycyny ściśle powiązana z ortopedią. Zajmuje się przede wszystkim specjalistycznym i operacyjnym leczeniem wszelkiego rodzaju urazów kości, stawów, więzadeł, a pośrednio nawet mieśni i ścięgien.

Czym zajmuje się traumatologia?

Traumatologia zajmuje się diagnostyką i późniejszym leczeniem urazów, między innymi kości i tkanek, które występują w różnego rodzaju schorzeniach lub uszkodzeniach. Specjalistami w tej dziedzinie są lekarze traumatolodzy ortopedzi, którzy na podstawie licznych badań radiologicznych, ultrasonograficznych, ale także laboratoryjnych są w stanie postawić trafną diagnozę i na jej podstawie opracować skuteczny plan leczenia. Badania obrazowe i badanie fizykalne to dwa podstawowe narzędzia, po które najczęściej sięgają lekarze. Dzięki nim możliwa jest szczegółowa ocena rodzaju urazu oraz jego zakres. W przypadku złamania można sprawdzić, czy nie doszło do naderwania ścięgien.

Traumatolog chociaż ma dużo wspólnego ortopedą to warto wiedzieć, że są to dwie specjalizacje. Ortopeda zajmuje się wyłącznie narządem ruchu oraz leczeniem urazów stawów oraz struktur im towarzyszących, podczas gdy zakres działania lekarza traumatologa obejmuje choroby kości i tkanek. Do tramaotloga zgłaszają się głównie pacjenci ze złamaniami kończyn i takie, które mają problem z kręgosłupem. Pacjentami traumatologa są bardzo często sportowcy i osoby, które aktywnie uprawiają różnego rodzaju sporty. To właśnie u takich osób oraz u osób w podeszłym wieku najczęściej dochodzi do urazów, które muszą zostać skonsultowane z lekarzem traumatologiem.

Zachęcamy do skorzystania z konsultacji traumatologicznych u naszych specjalistów w klinice Rex Medica – traumatolog Warszawa.

Jaki wygląda konsultacja u traumatologa?

Pierwszym niezbędnym krokiem jest otrzymanie skierowania do specjalisty od lekarza rodzinnego lub lekarza pierwszego kontaktu. Takie skierowanie może być wystawione, kiedy pacjent skarży się na bóle mięśni, stanów, kręgosłupa, jak również osobom po przebyciu wypadków, ze złamanymi kończynami, cierpiącym na osteoporozę, reumatyzm, czy zaburzenia czucia i napięcia mięśniowego. 

Warto wspomnieć, że każdą wizyta będzie wyglądała nieco inaczej w zależności od dolegliwości, z którą zgłasza się pacjent. Podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej u traumatologa o charakterze ogólnym, lekarz zapozna się z dotychczasową historią medyczną i przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny. Dodatkowo traumatolog może zapytać o aktualnie przyjmowane leki i czy wcześniej były przeprowadzane zabiegi chirurgiczne, jeśli tak to jakie. Następnie przeprowadzane jest badanie fizykalne, oceniające aktualny stan pacjenta. W zależności od urazu lekarz może poprosić o odsłonięcie wybranej parii ciała, tak aby umożliwić przeprowadzenie badania. W razie konieczności lekarz zleci dodatkowe badania, jak RTG, USG czy rezonans magnetyczny lub tomograf.

Po zebraniu niezbędnych informacji traumatolog w porozumieniu z pacjentem opracowuje indywidualny plan leczenia oraz zalecania po konsultacji traumatologicznej.

Materiał zewnętrzny

Redakcja edunauka.pl

Redakcja edunauka.pl to grupa pasjonatów z świata wiedzy. W naszych artykułach znajdziesz wartościowe informacje, które przydadzą Ci się podczas zgłębiania świata naukowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?