E-BOOKI  HITY:
ISTOTA FIZYKI    SZKICE O EWOLUCJI
FIZYKA TEORETYCZNA. PODSTAWY

Nauki przyrodnicze
MENU
STRONA GŁÓWNA
Książki autora
tego wortalu
Przyroda polska
Zdjęcia natury
Fizyka teoretyczna
Biologia teoretyczna
Biochemia
Biologia molekularna
Ornitologia
Rośliny Polski
Botanika
Zoologia
Internetowe ZOO
Związki czynne roślin
Pierwiastki
chemiczne
Chemia nieorg.
Chemia organiczna
Ciekawostki
biologiczne
Ciekawostki
fizyczne
Ciekawostki
chemiczne
Ciekawe książki
Ciekawe strony www
Słownik

INFO
INFO O AUTORZE
KONTAKT

Do działu: ZOOLOGIA →

Staroraki (Merostomata)
Pajęczaki (Arachnida)


Liczba gatunków: Staroraki - 4, Pajęczaki - ok. 75500

STARORAKI - obecnie żyją tylko 4 gatunki z tej gromady; wszystkie należące do podgromady ostrogonów. Są to morskie zwierzęta z rodzaju skrzypłocz (mieczogon).
Ich ciała składają się z nieczłonowanych, pokrytych chitynowym pancerzem: głowotułowia i odwłoka. W końcowej części ciała znajduje się kolec zwany telsonem.
Z głowotułowia wyrasta para szczękoczułek i 5 par odnóży krocznych. Pod odwłokiem 7 par odnóży, z których 5 pełni funkcję motoryczną i oddechową (skrzela).

Skrzypłocze występują w płytkich wodach wzdłuż wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej, wschodniego wybrzeża Indii i w Japonii.
Ciekawostką jest to, że skrzypłocze są budową ciała bardzo podobne do swych przodków sprzed 400 mln lat. Jako, że w trakcie ewolucji, na przestrzeni tylu lat, zmieniły się tak niewiele, to bywają nazywane "żywymi skamielinami".

PAJĘCZAKI - zwierzęta prawie zawsze lądowe (znanym wyjątkiem jest wodny pająk topik). Ciało podzielone na głowotułów i odwłok (u roztoczy te części ciała są zlane).
Z głowotułowia wyrasta para szczękoczułek, para nogogłaszczek i 4 pary odnóży krocznych. Na odwłoku czasem występują szczątkowe odnóża, u pająków przekształcone w kądziołki przędne.

Pajęczaki są bardzo często drapieżnikami (wyjątkiem są pasożytnicze lub saprofagiczne roztocze). Pokarm wysysają z ciała swojej ofiary (część jelita działa jak pompa ssąca). Szczękoczułki służą nakłucia zdobyczy (lub obrony), a nogogłaszczki pełnią funkcję dotykową (u skorpionów przekształcone są w szczypce).

Układ oddechowy pajęczaków stanowią tchawki lub płucotchawki (u bardzo małych gatunków wymiana gazów całą powierzchnią ciała). Układ krwionośny jest otwarty. Układ pokarmowy zróżnicowany, złożony z otworu gębowego, przełyku, żołądka, jelita i otworu odbytowego. Układ wydalniczy to cewki Malpighiego uchodzące do jelita (wydalanym produktem przemiany azotowej jest guanina).

krzyżak ogrodowy 
Krzyżak ogrodowy

Pajęczaki są rozdzielnopłciowe, często występuje dymorfizm płciowy (samica większa). Rozwój jest prosty, z wyjątkiem roztoczy, u których rozwój może być złożony (są larwy).

Pajęczaki dzielimy na 5 głównych rzędów:
  • Pająki - np. krzyżak ogrodowy, tygrzyk paskowany, topik, czarna wdowa, ptasznik
  • Roztocze - np. świerzbowiec drążący, kleszcz pospolity
  • Skorpiony - np. skorpion cesarski, skorpion pstrokaty
  • Kosarze - np. kosarz zwyczajny
  • Zaleszczotki - np. zaleszczotek książkowy
← Poprzednia  Następna →
 Autor wortalu: Maciej Panczykowski, Copyright © 2003-2021 by Maciej Panczykowski