E-BOOKI  HITY:
ISTOTA FIZYKI    SZKICE O EWOLUCJI
FIZYKA TEORETYCZNA. PODSTAWY

Nauki przyrodnicze
MENU
STRONA GŁÓWNA
Książki autora
tego wortalu
Przyroda polska
Zdjęcia natury
Fizyka teoretyczna
Biologia teoretyczna
Biochemia
Biologia molekularna
Ornitologia
Rośliny Polski
Botanika
Zoologia
Internetowe ZOO
Związki czynne roślin
Pierwiastki
chemiczne
Chemia nieorg.
Chemia organiczna
Ciekawostki
biologiczne
Ciekawostki
fizyczne
Ciekawostki
chemiczne
Ciekawe książki
Ciekawe strony www
Słownik

INFO
INFO O AUTORZE
KONTAKT

Do działu: ZOOLOGIA →

Kręgouste (Cyclostomata)

Liczba gatunków: 90

KRĘGOUSTE - zwierzęta morskie lub słodkowodne. Są najprymitywniejszymi współczesnymi kręgowcami. Ciała mają wydłużone, pokryte śluzem i niepokryte łuskami.
Narządem ruchu są nieparzyste płetwy: grzbietowe i ogonowa (u śluzic tylko ogonowa). Brak kończyn. Mięśnie poprzecznie prążkowane, ułożone w segmenty (miomery). Szkielet stanowi struna grzbietowa, choć pojawiają się już zaczątki chrzęstnych kręgów. Brak otaczającej mózg puszki mózgowej i brak szczęk.

Rolę otworu gębowego pełni przyssawka uzbrojona w rogowe zęby. Na języku również znajdują się zęby. W układzie pokarmowym brak wyraźnie wyróżnionego żołądka, ale jest gruczoł wątrobowy i pojawia się trzustka.
Układ krwionośny zamknięty; serce złożone z zatoki żylnej, jednego przedsionka, jednej komory i stożka tętniczego. Przez serce przepływa tylko nieutleniona krew żylna. Śluzice mają kilka serc. Układ wydalniczy to przednercza i moczowody, uchodzące do zatoki moczowo-płciowej.
Układ oddechowy to worki skrzelowe, obmywane przez wodę napływającą z gardzieli i wypływającą potem na zewnątrz ciała przez otwory skrzelowe (o różnej liczbie).

Kręgouste są pasożytami (głównie ryb). Niektóre śluzice potrafią być także drapieżne lub żywić się padliną.

Kręgouste dzielimy na 2 główne rzędy:
  • Minogi - morskie lub słodkowodne. Są rozdzielnopłciowe, a rozwój przebiega z przeobrażeniem (larwa - ślepica). Przedstawiciele: minóg rzeczny, minóg morski.
  • Śluzice - wyłącznie morskie. Są obojnacze (najpierw są samcami, potem samicami). Rozwój prosty, bez przeobrażenia. Potrafią one zawiązać ciało w supeł i przesuwać go, co ułatwia im wyrwanie się drapieżnikowi lub wyrwanie kęsa z ciała ryby. Przedstawiciele: śluzica atlantycka, śluzica brunatna.
← Poprzednia  Następna →
 Autor wortalu: Maciej Panczykowski, Copyright © 2003-2021 by Maciej Panczykowski