E-BOOKI  HITY:
ISTOTA FIZYKI    SZKICE O EWOLUCJI
FIZYKA TEORETYCZNA. PODSTAWY

Nauki przyrodnicze
MENU
STRONA GŁÓWNA
Książki autora
tego wortalu
Przyroda polska
Zdjęcia natury
Fizyka teoretyczna
Biologia teoretyczna
Biochemia
Biologia molekularna
Ornitologia
Rośliny Polski
Botanika
Zoologia
Internetowe ZOO
Związki czynne roślin
Pierwiastki
chemiczne
Chemia nieorg.
Chemia organiczna
Ciekawostki
biologiczne
Ciekawostki
fizyczne
Ciekawostki
chemiczne
Ciekawe książki
Ciekawe strony www
Słownik

INFO
INFO O AUTORZE
KONTAKT

Słownik przyrodniczy

Drożdże

Drożdże - jednokomórkowe grzyby z podgromady workowców. Żyją pojedynczo lub kolonijnie. Rozmnażają się przez pączkowanie, podział komórki lub zarodniki (w worku jest ich 4 lub 8).
Są saprofitami lub rzadziej - pasożytami zwierząt. Potrafią przeprowadzać fermentację alkoholową. Różne gatunki drożdży są wykorzystywane przy produkcji piwa, wina, kefiru, kumysu i przy wypieku ciast (drożdże piekarnicze).
Drożdże słyną z wysokiej zawartości witamin z grupy B.

Drzewo

Drzewo - zbiorcza nazwa wieloletnich roślin o zdrewniałych korzeniach i pędzie głównym (pniu), który rozgałęzia się na zdrewniałe pędy boczne, tworzące wraz z liśćmi koronę.
W Polsce rosną drzewa z rodzajów: świerk, sosna, jodła, modrzew, cis, topola, wierzba, lipa, klon, wiąz, buk, dąb, brzoza, grab, olcha, jesion, wiśnia, jabłoń, grusza, czeremcha, jarząb i głóg.

Dualizm falowo-korpuskularny

Dualizm falowo-korpuskularny - pogląd kwantowy mówiący, że wszystkie obiekty materialne wykazują właściwości fal i cząstek.
Istnieje przekonanie, że każdy obiekt materialny jest falą (prawdopodobieństwa) i fale te mogą interferować i ulegać dyfrakcji, ale podczas pomiaru (oddziaływania z obiektami służącymi do eksperymentu) następuje redukcja takiej fali ze ściśle obliczalnym prawdopodobieństwem i wtedy obserwujemy ją jako obiekt zlokalizowany przestrzennie (cząstkę).
Koncepcja dualizmu falowo-korpuskularnego jest problematyczna i kontrowersyjna. Postuluje się istnienie fal, które zawsze przy pomiarze zamieniają się w cząstki, a więc fale są "niedoświadczalne", przyjmowane na wiarę.
Alternatywne, awangardowe podejście korpuskularne głosi, że obiekty materialne są zawsze cząstkami, a ich efekty interferencyjne nie wynikają z właściwości falowych, lecz z oscylacji tworzących je struktur.

 Autor wortalu: Maciej Panczykowski, Copyright © 2003-2021 by Maciej Panczykowski