E-BOOKI  HITY:
ISTOTA FIZYKI    SZKICE O EWOLUCJI
FIZYKA TEORETYCZNA. PODSTAWY

Nauki przyrodnicze
MENU
STRONA GŁÓWNA
Książki autora
tego wortalu
Przyroda polska
Zdjęcia natury
Fizyka teoretyczna
Biologia teoretyczna
Biochemia
Biologia molekularna
Ornitologia
Rośliny Polski
Botanika
Zoologia
Internetowe ZOO
Związki czynne roślin
Pierwiastki
chemiczne
Chemia nieorg.
Chemia organiczna
Ciekawostki
biologiczne
Ciekawostki
fizyczne
Ciekawostki
chemiczne
Ciekawe książki
Ciekawe strony www
Słownik

INFO
INFO O AUTORZE
KONTAKT

Słownik przyrodniczy

Cechowanie

Cechowanie - ścisła, matematyczna operacja dokonywana na równaniach zaawansowanych teorii oddziaływań elektromagnetycznych, słabych i silnych. Jest ona rodzajem symetrii, czyli pozostawia te równania w niezmienionej formie.
W przypadku tzw. cechowania lokalnego, warunkiem niezmienności równań jest pojawienie się w nich członów opisujących tzw. pola cechowania. Kwanty tych pól to tzw. bozony cechowania - cząstki, które pośredniczą w fundamentalnych oddziaływaniach pomiędzy cząstkami materii.

Dla dociekliwych: istnieją różne grupy symetrii cechowania z różną liczbą tzw. generatorów. Bozonów cechowania jest tyle, ile generatorów poszczególnych grup.
W przypadku oddziaływania elektromagnetycznego, grupa symetrii to U(1) i ma ona jeden generator (jest jeden bozon cechowania - foton).
W przypadku oddziaływania słabego, grupa symetrii to SU(2) i ma ona trzy generatory (są trzy bozony cechowania - W+, W- i Z0).
W przypadku oddziaływania silnego, grupa symetrii to SU(3) i ma ona osiem generatorów (jest osiem bozonów cechowania - gluonów).

Cechy płciowe

Cechy płciowe - cechy morfologiczne i anatomiczne, które pozwalają odróżnić 2 płcie od siebie.
U ludzi dzielimy je na 3 kategorie i są one następujące:

PIERWSZORZĘDOWE - jajniki (u kobiet) - jądra (u mężczyzn)
DRUGORZĘDOWE - srom, łechtaczka, pochwa, macica, jajowody (u kobiet) - moszna, penis, nasieniowody (u mężczyzn)
TRZECIORZĘDOWE - biust, szerokie biodra, delikatna budowa ciała, wysoki głos (u kobiet) - zarost, niski głos, duża masa mięśniowa, szerokie ramiona, wąskie biodra (u mężczyzn)

Celoma

Celoma (wtórna jama ciała) - przestrzeń istniejąca w ciałach wszystkich zwierząt z wyjątkiem gąbek i jamochłonów. Powstaje przez uwypuklenie lub rozszczepienie mezodermy.
Po raz pierwszy w pełnej formie pojawia się u pierścienic, gdzie wypełnia przestrzeń pomiędzy przewodem pokarmowym, a ścianą ciała.
U prawie wszystkich zwierząt zaawansowanych ewolucyjnie, począwszy od pierścienic, celoma pełni rolę dominującą, zastępującą pierwotną jamę ciała. Wyjątkiem są stawonogi i pazurnice, u których łączy się z pierwotną jamą ciała i współtworzy tzw. miksocel.

 Autor wortalu: Maciej Panczykowski, Copyright © 2003-2021 by Maciej Panczykowski