E-BOOKI  HITY:
ISTOTA FIZYKI    SZKICE O EWOLUCJI
FIZYKA TEORETYCZNA. PODSTAWY

Nauki przyrodnicze
MENU
STRONA GŁÓWNA
Książki autora
tego wortalu
Przyroda polska
Zdjęcia natury
Fizyka teoretyczna
Biologia teoretyczna
Biochemia
Biologia molekularna
Ornitologia
Rośliny Polski
Botanika
Zoologia
Internetowe ZOO
Związki czynne roślin
Pierwiastki
chemiczne
Chemia nieorg.
Chemia organiczna
Ciekawostki
biologiczne
Ciekawostki
fizyczne
Ciekawostki
chemiczne
Ciekawe książki
Ciekawe strony www
Słownik

INFO
INFO O AUTORZE
KONTAKT

CIEKAWOSTKI BIOLOGICZNE 8

 1. Gniazdo bociana białego może mieć do 2 metrów średnicy i ważyć do 500 kg.
 2. Pingwin cesarski to rekordzista wśród zwierząt nurkujących w wodzie. Niektóre osobniki tego gatunku obserwowano na głębokości 380 metrów i potrafiły one pozostać pod wodą do 18 minut.
 3. Wzrok sowy - płomykówki jest około 100 razy ostrzejszy od ludzkiego.
 4. Kukułka z wyglądu przypomina nieco ptaka drapieżnego (krogulca). Wskutek tego małe ptaki na jej widok wypłaszają się z gniazd. Kukułka dostrzega to i może dzięki temu podrzucić do gniazda ofiary swoje jajko.
 5. Żyjący w Australii kangur rudy potrafi podczas jednego skoku wzbić się na wysokość 3 metrów i pokonać dystans 9 metrów.
 6. Głuszce i cietrzewie mogą sporadycznie krzyżować się dając potomstwo. Mieszaniec nazywa się skrzekot. Jest bezpłodny i cechuje go wysoki poziom agresji.
 7. Niektóre ptaki, np. drozdy czy sójki uprawiają tzw. mrówkowanie. Siadają wtedy w pobliżu mrowiska, rozkładają skrzydła i pozwalają mrówkom chodzić po ich ciele. Nie jest jasna przyczyna tego zachowania. Może to być albo próba usunięcia zewnętrznych pasożytów albo załagodzenia bólu związanego ze wzrostem piór.
 8. Ibis czczony - jeden z gatunków ibisa, był w starożytnym Egipcie otoczony kultem. Był on symbolem boga Thota - patrona pisarzy i mądrości.
 9. Mrówkojady są przykładem ssaków naturalnie pozbawionych uzębienia. Zamiast zębów mają one twarde, rogowe tarczki.
 10. Chomik potrafi zgromadzić jako zapas na zimę dla siebie około 15 kg ziaren zboża i korzeni.
 11. Larwa biedronki zjada w przeciągu swojego życia około 600 mszyc.
 12. Afrykańska czapla czarna polując na płytkiej wodzie rozkłada swe skrzydła na kształt parasola. Rzucają one wtedy na wodę dużo cienia, co pomaga czapli w dostrzeganiu ryb.

 13. Kruki to ptaki długowieczne. Niektóre osobniki dożywają wieku 70 lat.
 14. Pyton siatkowy to najdłuższy wąż świata. Rekordowy osobnik mierzył 12,2 metra długości.
 15. Chmara szarańczy może liczyć kilkanaście miliardów osobników.
 16. Zające i króliki wbrew pewnemu powierzchownemu podobieństwu nie należą do rzędu gryzoni. Tworzą one osobny rząd - zającokształtne i najbliżej spokrewnione z nimi są szczekuszki - małe ssaki żyjące w Azji i Ameryce Północnej.
 17. Bobry uważane były w średniowieczu za ryby, dzięki czemu Kościół zezwalał na jedzenie bobrzego mięsa podczas postu.
 18. W dawnych czasach brązowy barwnik wytwarzany przez mątwy zwyczajne służył jako atrament. Jego charakterystyczny odcień zwany jest "sepią" od łacińskiej nazwy mątwy: "sepia".
 19. Ojczyzną hodowanych dla ozdoby w ogrodach i parkach pawi są Indie. Ptaki te potrafią umiejętnie zabijać jadowite kobry.
 20. Sokół potrafi dostrzec ofiarę z wysokości nawet 300 metrów. Jednak tylko 20% jego pikowań kończy się sukcesem.
 21. Gruszka awokado - owoc rośliny o nazwie: smaczliwka wdzięczna - jest bardzo rzadkim przykładem owocu, w którego składzie dominującą rolę grają tłuszcze, a nie cukry.
 22. Wszystkie gatunki sów nie potrafią same budować gniazd. Korzystają więc one albo z gniazd innych ptaków albo z budek lęgowych.
 23. Pustułka zmienia strategię polowania ze zmianami pór roku. Latem poluje wypatrując zdobycz z powietrza, a zimą - gdy trzeba oszczędzać energię - poluje z zasadzki.
 24. Skrzypłocz, należący do gromady staroraków, jest przykładem gatunku silnie konserwowanego ewolucyjnie. Budowa skrzypłoczów pozostaje praktycznie niezmieniona od 300 milionów lat.

 Autor wortalu: Maciej Panczykowski, Copyright © 2003-2021 by Maciej Panczykowski