E-BOOKI  HITY:
ISTOTA FIZYKI    SZKICE O EWOLUCJI
FIZYKA TEORETYCZNA. PODSTAWY

Nauki przyrodnicze
MENU
STRONA GŁÓWNA
Książki autora
tego wortalu
Przyroda polska
Zdjęcia natury
Fizyka teoretyczna
Biologia teoretyczna
Biochemia
Biologia molekularna
Ornitologia
Rośliny Polski
Botanika
Zoologia
Internetowe ZOO
Związki czynne roślin
Pierwiastki
chemiczne
Chemia nieorg.
Chemia organiczna
Ciekawostki
biologiczne
Ciekawostki
fizyczne
Ciekawostki
chemiczne
Ciekawe książki
Ciekawe strony www
Słownik

INFO
INFO O AUTORZE
KONTAKT

Do działu: BIOLOGIA MOLEKULARNA →

Cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy (cykl menstruacyjny) to powtarzający się zespół zmian fizjologicznych w ciele kobiety, mający na celu umożliwienie zapłodnienia i przygotowanie macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej.
Zwykle, całkowity czas trwania cyklu wynosi 28 dni, choć zdarzają się cykle z zakresu 25-35 dni lub całkowicie nieregularne.

Zwyczajowo, za pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego przyjmuje się pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego, które trwa 3-5 dni. Kobieta traci średnio 35 ml krwi i następuje wtedy złuszczenie błony śluzowej macicy. Często razem z miesiączką występują u kobiety bóle podbrzusza, złe samopoczucie i rozdrażnienie.

W drugiej fazie (folikularnej), trwającej 9-10 dni, hormon wydzielany przez przysadkę mózgową - folitropina (FSH) pobudza jajniki do wydzielania estrogenów. Hormony te wpływają na rozrost błony śluzowej macicy, a także stymulują przysadkę mózgową do wydzielania lutropiny (LH). Hormon ten pobudza dojrzewanie i uwolnienie komórki jajowej z jajnika do jajowodu (pęknięcie pęcherzyka Graafa).
Następuje owulacja (jajeczkowanie). Dzieje się to w 14 dniu cyklu. Jeśli jajo napotka wtedy plemnik w jajowodzie, to może nastąpić zapłodnienie.

W fazie ostatniej (lutealnej) lutropina stymuluje wzrost ciałka żółtego w pękniętym pęcherzyku Graafa. Ciałko to wydziela hormon - progesteron, który przygotowuje wyściółkę macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej i na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego - hamuje wydzielanie FSH i LH przez przysadkę.
Gdy jajo nie zostaje zapłodnione, spadek poziomu LH powoduje zanik ciałka żółtego i spadek poziomu progesteronu, co skutkuje łuszczeniem się wyściółki macicy i wejściem w fazę menstruacji (cykl się zamyka).

Gdy jajo zostaje zapłodnione, zarodek zaczyna produkować hormon o nazwie: gonadotropina kosmówkowa, który podtrzymuje istnienie ciałka żółtego. A więc wyściółka macicy nie złuszcza się (nie następuje miesiączka), lecz jest gotowa na przyjęcie zarodka.
Jako, że gonadotropina kosmówkowa jest wydzielana przez zarodek, to jej obecność w ciele kobiety świadczy o zajściu w ciążę i jest wykrywana przez test ciążowy.

MACIEJ PANCZYKOWSKI

 Autor wortalu: Maciej Panczykowski, Copyright © 2003-2021 by Maciej Panczykowski