E-BOOKI  HITY:
ISTOTA FIZYKI    SZKICE O EWOLUCJI
FIZYKA TEORETYCZNA. PODSTAWY

Nauki przyrodnicze
MENU
STRONA GŁÓWNA
Książki autora
tego wortalu
Przyroda polska
Zdjęcia natury
Fizyka teoretyczna
Biologia teoretyczna
Biochemia
Biologia molekularna
Ornitologia
Rośliny Polski
Botanika
Zoologia
Internetowe ZOO
Związki czynne roślin
Pierwiastki
chemiczne
Chemia nieorg.
Chemia organiczna
Ciekawostki
biologiczne
Ciekawostki
fizyczne
Ciekawostki
chemiczne
Ciekawe książki
Ciekawe strony www
Słownik

INFO
INFO O AUTORZE
KONTAKT

Do działu: BIOLOGIA MOLEKULARNA →

Grypa

Grypa to choroba zakaźna górnych dróg oddechowych, której nie należy mylić z przeziębieniem. Wywołuje ją wirus z grupy ortomyksowirusów. Występuje on w trzech podstawowych typach: A, B i C.
Typ A jest najbardziej zmienny, powszechny i odpowiedzialny za najcięższe epidemie. Typ B też wywołuje epidemie, ale jest mniej powszechny, a typ C - jest rzadki i mało szkodliwy.
Wirus typu A może teoretycznie występować w 144 podtypach, bo tyle jest kombinacji wynikających z możliwych odmian jego dwóch immunogennych białek powierzchniowych: hemaglutyniny (H - 16 odmian) i neuramidazy (N - 9 odmian). W praktyce podtypów jest 105.

Wirus A podtypu H1N1 jest odpowiedzialny za epidemię "hiszpanki" w latach 1918-1919, która zabiła 50 milionów ludzi (więcej niż I wojna światowa), oraz za znacznie łagodniejszą w skutkach pandemię grypy meksykańskiej w 2009 roku.
Szacuje się, że na grypę zapada rocznie około 100 milionów ludzi na całym świecie, z czego około 1% umiera, zazwyczaj z powodu groźnych powikłań (np. zapalenia płuc).

Ptasia grypa wywoływana jest przez wirus A podtypu H5N1. Człowiek może zarazić się nim od chorego ptactwa (nie od innej osoby), a śmiertelność wśród zarażonych jest wyjątkowo wysoka i wynosi około 50%.

Wirus grypy atakuje komórki nabłonka górnych dróg oddechowych, namnaża się w nich, a potem niszczy je. Potem przenosi się na inne organizmy drogą kropelkową (poprzez kichnięcie, kaszel). Działanie wirusa, a także układu odpornościowego, daje objawy, które trwają od 3-7 dni. Oto one:
  • gorączka
  • dreszcze
  • bóle gardła, stawów i mięśni
  • kaszel (najpierw suchy, potem mokry)
  • poczucie rozbicia, osłabienie
  • brak apetytu
Najlepszym sposobem na grypę jest profilaktyka w postaci szczepień ochronnych. Zaleca się coroczne ich powtarzanie (wirus jest zmienny), najlepiej we wrześniu, październiku lub na początku listopada.
W przypadku zachorowania, metody leczenia są dwie: przyjmowanie nowoczesnych leków przeciwgrypowych, takich jak Tamiflu lub Relenza (blokują one neuramidazę u wirusów A i B) lub leżenie w łóżku, przyjmowanie płynów i wspomaganie się naparem z kwiatów lipy, sokiem malinowym i niewielkimi dawkami leków przeciwbólowo-przeciwzapalnych.

MACIEJ PANCZYKOWSKI

 Autor wortalu: Maciej Panczykowski, Copyright © 2003-2021 by Maciej Panczykowski