E-BOOKI  HITY:
ISTOTA FIZYKI    SZKICE O EWOLUCJI
FIZYKA TEORETYCZNA. PODSTAWY

Nauki przyrodnicze
MENU
STRONA GŁÓWNA
Książki autora
tego wortalu
Przyroda polska
Zdjęcia natury
Fizyka teoretyczna
Biologia teoretyczna
Biochemia
Biologia molekularna
Ornitologia
Rośliny Polski
Botanika
Zoologia
Internetowe ZOO
Związki czynne roślin
Pierwiastki
chemiczne
Chemia nieorg.
Chemia organiczna
Ciekawostki
biologiczne
Ciekawostki
fizyczne
Ciekawostki
chemiczne
Ciekawe książki
Ciekawe strony www
Słownik

INFO
INFO O AUTORZE
KONTAKT

Do działu: BIOCHEMIA →

Żeń-szeń - naturalny lek wzmacniający

Żeń-szeń właściwy (Panax ginseng) to roślina pochodząca z terenów Korei Północnej, Japonii, północno-wschodnich Chin i wschodniej Rosji. Należy ona do rodziny araliowatych (Araliaceae).

Roślina ta używana była w Chinach już 4000 lat temu i to właśnie tam dostrzeżono jej szerokie właściwości lecznicze. Początkowo jednak, żeń-szeń służył Chińczykom jako specyfik dodający energii i jako afrodyzjak.
Chińską nazwę żeń-szenia można przetłumaczyć jako: "korzeń-człowiek" i jest ona odbiciem podobieństwa kształtu jego korzenia do ludzkiej sylwetki.
Łacińska nazwa: panax wywodzi się od słowa "panaceum", znaczącego: wszechlek, remedium na wszelkie dolegliwości. Oczywiście, nauka nie zna prawdziwego panaceum, ale nazwa ta dobitnie wskazuje na szerokie spektrum działania żeń-szenia.

Surowcem leczniczym jest korzeń tej rośliny. Odkryto w nim około 200 substancji czynnych, z których najważniejsze to ginsenozydy - związki z grupy saponin triterpenowych. Ich zawartość w korzeniu sięga 0,2% suchej masy. Głównym ginsenozydem jest panaksozyd A.

panaksozyd A, żeń-szeń

Ginsenozydy zwiększają wysycenie hemoglobiny tlenem, co wzmaga zdolność organizmu do wysiłku fizycznego i psychicznego, bo jego komórki otrzymują więcej tlenu.
Ponadto, przypisuje się ginsenozydom pobudzający wpływ na układ immunologiczny, co objawia się zwiększeniem odporności organizmu na infekcje.
Żeń-szeń ma także właściwości przeciwzakrzepowe (→panaksynol) i obniżające poziom glukozy we krwi (→panaksany), co jednak wyklucza jego zastosowanie u osób z rozpoznaną hemofilią i hipoglikemią.
W zbyt dużych dawkach żeń-szeń powoduje wystąpienie objawów niepożądanych, jak np.: nadmierna pobudliwość, bezsenność i podwyższone ciśnienie krwi. Nie należy zatem przesadzać z jego stosowaniem.

MACIEJ PANCZYKOWSKI

 Autor wortalu: Maciej Panczykowski, Copyright © 2003-2021 by Maciej Panczykowski