E-BOOKI  HITY:
ISTOTA FIZYKI    SZKICE O EWOLUCJI
FIZYKA TEORETYCZNA. PODSTAWY

Nauki przyrodnicze
MENU
STRONA GŁÓWNA
Książki autora
tego wortalu
Przyroda polska
Zdjęcia natury
Fizyka teoretyczna
Biologia teoretyczna
Biochemia
Biologia molekularna
Ornitologia
Rośliny Polski
Botanika
Zoologia
Internetowe ZOO
Związki czynne roślin
Pierwiastki
chemiczne
Chemia nieorg.
Chemia organiczna
Ciekawostki
biologiczne
Ciekawostki
fizyczne
Ciekawostki
chemiczne
Ciekawe książki
Ciekawe strony www
Słownik

INFO
INFO O AUTORZE
KONTAKT

Do działu: BIOCHEMIA →

Vilcacora - naturalny lek na nowotwory

Vilcacora (Uncaria tomentosa) to roślina występująca w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Jest to zdrewniałe pnącze, dorastające nawet do 30 metrów wysokości. U nasady liści ma ono charakterystyczne, wygięte kolce, przypominające pazury kota. Stąd wywodzi się jego nazwa: vilcacora, która w języku ludów amazońskich Keczua znaczy: "koci pazur". Zresztą, nazwa hiszpańska: uña de gato ma też to znaczenie.

Surowcami leczniczymi są: kora, korzenie lub liście vilcacory. Zawierają one bogaty wachlarz związków chemicznych. Obecnie przypuszcza się, że za silne działanie lecznicze tej rośliny nie odpowiada jakaś konkretna substancja, lecz jest ono wynikiem synergii, czyli współdziałania wielu związków.

Na największą uwagę wśród związków czynnych vilcacory zasługują alkaloidy indolowe i - unikalne dla świata roślinnego - alkaloidy oksoindolowe.
Wśród alkaloidów indolowych należy wymienić hirsutynę i hirsuteinę. Obydwie te substancje mają działanie rozkurczowe na naczynia krwionośne, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego. Dodatkowo, hirsutyna ma wyraźne działanie przeciwwirusowe (zbadano na wirusie grypy typu A).

Alkaloidy oksoindolowe vilcacory dzielimy na: czteropierścieniowe i pięciopierścieniowe. Do tych pierwszych zaliczamy rynchofilinę i izorynchofilinę, a do tych drugich: unkarynę C (pteropodynę), unkarynę D (specjofilinę), unkarynę E (izopteropodynę), unkarynę F i mitrafilinę.
Rynchofilina i izorynchofilina obniżają ciśnienie krwi. Ponadto, rynchofilina działa przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.
Wszystkie pięciopierścieniowe alkaloidy oksoindolowe z wyjątkiem mitrafiliny (która działa moczopędnie) wykazują wyraźne działanie przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe poprzez stymulowanie aktywności komórek NK i makrofagów - ważnych komórek układu immunologicznego.

unkaryna C

Udowodniono także, że unkaryny C, D, E i F potrafią skutecznie hamować podziały niektórych linii komórek nowotworowych: białaczkowych i chłoniakowych. Przyczyną jest prawdopodobnie zablokowanie w tych komórkach polimerazy DNA - enzymu niezbędnego do podziałów. Odkryto również, że unkaryny potrafią indukować w tych liniach proces samounicestwienia - tzw. apoptozy.

Pozostałe substancje czynne vilcacory, jakie warto tu wymienić to: triterpeny (kwas oleanolowy i kwas ursolowy), polifenole (proantocyjanidyny, garbniki katechinowe) i sterole (sitosterol i stigmasterol). Polifenole oraz kwas oleanolowy i ursolowy mają właściwości przeciwutleniaczy, przez co zmniejszają ryzyko zapadnięcia na nowotwór lub miażdżycę. Sterole działają łagodnie przeciwzapalnie.

kwas ursolowy

Co ciekawe, kwas ursolowy okazał się być obiecującą substancją antynowotworową. Zauważono, że silnie hamuje on wzrost i indukuje apoptozę w komórkach czerniaka oraz raka płuc, żołądka, jelita grubego, skóry i jajnika.

MACIEJ PANCZYKOWSKI

 Autor wortalu: Maciej Panczykowski, Copyright © 2003-2021 by Maciej Panczykowski