E-BOOKI  HITY:
ISTOTA FIZYKI    SZKICE O EWOLUCJI
FIZYKA TEORETYCZNA. PODSTAWY

Nauki przyrodnicze
MENU
STRONA GŁÓWNA
Książki autora
tego wortalu
Przyroda polska
Zdjęcia natury
Fizyka teoretyczna
Biologia teoretyczna
Biochemia
Biologia molekularna
Ornitologia
Rośliny Polski
Botanika
Zoologia
Internetowe ZOO
Związki czynne roślin
Pierwiastki
chemiczne
Chemia nieorg.
Chemia organiczna
Ciekawostki
biologiczne
Ciekawostki
fizyczne
Ciekawostki
chemiczne
Ciekawe książki
Ciekawe strony www
Słownik

INFO
INFO O AUTORZE
KONTAKT

Do działu: BIOCHEMIA →

Osobliwe związki biochemiczne

W tym artykule przedstawię związki chemiczne, produkowane przez organizmy żywe, które są bardzo ciekawe, gdyż stanowią rzadkie osobliwości i wyjątki od powszechnych w biochemii reguł.

Samandryna jest alkaloidem produkowanym przez salamandrę plamistą (Salamandra salamandra) – gatunek płaza występujący również w Polsce. Jest to substancja toksyczna, więc stanowi ochronę przed zjedzeniem przez drapieżnika.
Jest silną regułą, że alkaloidy są związkami chemicznymi wytwarzanymi przez rośliny. Samandryna jest bardzo rzadkim przykładem alkaloidu produkowanego przez zwierzę.

samandryna

Neotiobinufarydyna to alkaloid produkowany przez grzybienia białego (Nymphaea alba) – roślinę z charakterystycznymi, pływającymi po wodzie płaskimi liśćmi, porastającą polskie stawy i jeziora. Neotiobinufarydyna ma w organizmie człowieka działanie rozkurczowe i obniżające ciśnienie krwi.
Jest silną regułą, że w skład alkaloidów wchodzą tylko 4 rodzaje atomów: węgiel (C), wodór (H), azot(N) i często tlen (O). Neotiobinufarydyna jest bardzo rzadkim przykładem alkaloidu, zawierającego dodatkowo atom siarki (S).

neotiobinufarydyna

Kwas arystolochiowy to przykład nitrozwiązku, czyli substancji organicznej zawierającej w swej strukturze grupę nitrową (NO2). Jest on produkowany przez kokornaka powojnikowego (Aristolochia clematitis) – roślinę należącą również do flory polskiej.
Kwas arystolochiowy używany jest w medycynie jako środek wzmacniający działanie antybiotyków.
Na czym polega jego wyjątkowość? Nitrozwiązki to szeroka klasa związków organicznych, ale są one produkowane zazwyczaj sztucznie, przez człowieka. Kwas arystolochiowy to unikalny przykład nitrozwiązku syntetyzowanego w naturze; przez roślinę.

kwas arystolochiowy, chloramfenikol

Chloramfenikol to antybiotyk wyizolowany z wenezuelskiego gatunku bakterii: Streptomyces venezuelae. Ma działanie zabójcze na bakterie, riketsje i inne mikroorganizmy, ale ma ograniczone zastosowanie, gdyż wywołuje wyraźne efekty uboczne.
Unikalność chloramfenikolu polega na tym, że jest to bardzo rzadki przykład substancji organicznej produkowanej przez komórki organizmu żywego i zawierającej w swym składzie atomy chloru (Cl).

MACIEJ PANCZYKOWSKI

 Autor wortalu: Maciej Panczykowski, Copyright © 2003-2021 by Maciej Panczykowski