E-BOOKI  HITY:
ISTOTA FIZYKI    SZKICE O EWOLUCJI
FIZYKA TEORETYCZNA. PODSTAWY

Nauki przyrodnicze
MENU
STRONA GŁÓWNA
Książki autora
tego wortalu
Przyroda polska
Zdjęcia natury
Fizyka teoretyczna
Biologia teoretyczna
Biochemia
Biologia molekularna
Ornitologia
Rośliny Polski
Botanika
Zoologia
Internetowe ZOO
Związki czynne roślin
Pierwiastki
chemiczne
Chemia nieorg.
Chemia organiczna
Ciekawostki
biologiczne
Ciekawostki
fizyczne
Ciekawostki
chemiczne
Ciekawe książki
Ciekawe strony www
Słownik

INFO
INFO O AUTORZE
KONTAKT

Do działu: BIOCHEMIA →

Lepiężnik - naturalny lek na migrenę

Migrena jest dolegliwością objawiającą się silnymi, napadowymi bólami głowy. Może być ona wywołana przez różne czynniki: stres, zbyt długi lub zbyt krótki sen, zmiany ciśnienia lub temperatury, zbyt silne światło, ostre zapachy, itd.
Na migrenę cierpi około 12% ludzi. Kobiety chorują 3 razy częściej od mężczyzn. Odsetek kobiet z migreną wynosi 18%, a mężczyzn - tylko 6%.

Migrena jest zazwyczaj oporna na leczenie znanymi środkami przeciwbólowymi (aspiryna, ibuprofen, paracetamol). Na dzień dzisiejszy nie znamy w pełni skutecznego leku na tę przykrą dolegliwość. Jednak, już od czasów starożytnych Greków, znany jest naturalny specyfik, który znacznie łagodzi jej objawy. Mam tu na myśli wyciąg z liści i korzeni lepiężników.

lepiężnik biały
Młody lepiężnik biały

W Polsce występują 4 gatunki z rodzaju lepiężnik: biały, różowy, wyłysiały i kutnerowaty. Rośliny te należą do rodziny astrowatych. Zazwyczaj występują one nad rzekami i potokami, porastając ich brzegi charakterystycznymi, dużymi liśćmi. Są one podobne do liści łopianu; swym kształtem przypominają też parasol. Zresztą, łacińska nazwa lepiężnika: petasites pochodzi od greckiego słowa: petasos, znaczącego "kapelusz przeciwsłoneczny".

Podstawowymi substancjami czynnymi lepiężników są: petazyna i izopetazyna. Osiągają one najwyższe stężenie w korzeniach. Mają wyraźne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe. Jest to wynik hamowania syntezy leukotrienów - substancji ważnych w rozwoju reakcji zapalnej i odczucia bólu.

petazyna

Badania kliniczne potwierdziły wyraźny efekt łagodzący wyciągu z lepiężnika (różowego) na objawy migreny. Ataki bólu stały się rzadsze i łagodniejsze.
Podawane było 50 mg ekstraktu z lepiężnika 2 razy dziennie, przez 3 miesiące. Średnia liczba migren w populacji poddanej badaniu spadła o 60%. Poza tym ból był mniej dotkliwy i trwał krócej.
Ekstrakt stosowany w handlu jest przemysłowo oczyszczany z trujących alkaloidów pirolizydynowych, zatem nie powinno się sporządzać wyciągu z lepiężników na własną rękę.

MACIEJ PANCZYKOWSKI

 Autor wortalu: Maciej Panczykowski, Copyright © 2003-2021 by Maciej Panczykowski